Powerbanklerde “Rated Capacity” Ne Demektir?

Powerbanklerde “Rated Capacity” Ne Demektir?

10000 mAh bir powerbank (mobil şarj aleti) satın aldınız ve telefonunuz da 5000 mAh bataryalı bir ürün. Çoğu insan, mantıksal olarak, powerbank kapasitesi ile cep telefonlarına aktarılan gerçek güç arasında bir fark olduğunu bilmez ve bu kapasitenin cep telefonlarını başlangıçta hesapladıkları sayıda şarj etmeye yetmediğini fark ettiğinde hayal kırıklığı yaşarlar.

10000mAh’lık bir şarj aletinin 5000mAh’lik bir telefon bataryasını tam olarak 2 kez şarj edebileceği düşünülür. Ancak durum böyle değil. Nedenini görelim:

Bir güç bankasının gerçek kapasitesini anlama
Güç bankalarının çoğu, ortalama voltajı 3,7 V olan Li-ion piller kullanılarak oluşturulur. Bu, üreticilerin güç bankalarının teorik kapasitesini hesaplamak için kullandıkları voltajdır . Yani 10000mAh kapasiteli bir powerbank gördüğünüzde 3.7V değerini temel alıyor.
Ancak, diğer cihazları şarj etmek için güç bankaları kullanıldığında 3,7 V sağlamazlar. Bunun yerine, gerekli USB standardı olan 5V sağlamaları gerekir. Herhangi bir güç bankasının çıkış bağlantı noktalarından birine bakacak olursanız, büyük olasılıkla yanında şu değerlerden birini görürsünüz: 5V/1A, 5V/2A, 5V/2.4A, vb. Her zaman 5V ve değil 3.7V.
Böylece yerel 3.7V, sağlanan 5V’a dönüştürüldüğünde kapasite de düşer. 5V kapasite aşağıdaki formülle hesaplanabilir:

formül
5V kapasite = (3,7V * İlan edilen Kapasite) / 5V

Örneğin, 10000 mAh’lik bir güç bankası alacak olsaydık, gerçek kapasitesi şu olurdu:
5V kapasite= (3,7V * 10000mAh) / 5V = 7400mAh
Gördüğünüz gibi, tedarik edilen kapasite aslında teorik, reklamı yapılan kapasiteden %26 daha küçüktür.
Ama hepsi bu değil! Güç bankasının gerçek kapasitesi daha da küçüktür!! Bunun nedeni, hesaba katılması gereken başka bir faktördür: güç kayıpları.

Güç kayıplarını anlama
Daha önce belirtildiği gibi, güç bankalarının doğal bir 3.7V’u vardır, ancak aslında 5V sağlamaları gerekir. Böylece voltaj, güç bankası ile şarjlı cihaz arasına yerleştirilen bir dönüştürücü devre aracılığıyla yükseltilir ve başlangıçtaki güç kayıplarına neden olur.
Ayrıca elektronik cihazların pilleri lityumdan yapılmıştır ve 3,7 V ile çalışırlar, bu da başka bir güç dönüşümünün gerçekleştiği ve daha da fazla kayıp oluşturduğu anlamına gelir.
Son olarak, USB kablosu ayrıca iç direnci nedeniyle güç kayıplarına neden olur.
Tüm bu faktörler özetlenir ve genellikle %80 ile %90 arasında değişen bir verimlilik derecesi olarak ifade edilir. Verimlilik derecesi bir güç bankasından diğerine değişir, ancak birçok üretici bunu müşterilere açıklamamayı tercih eder.

Gerçek kapasite nasıl hesaplanır?
Gördüğümüz gibi, hem voltaj dönüştürme hem de verimlilik değerleri dikkate alınması gereken faktörlerdir. Ardından, gerçek güç kapasitesi aşağıdaki basit formül kullanılarak elde edilebilir:

formül
Gerçek kapasite = 3,7 V x kapasite x verimlilik (ondalık olarak) / 5 V
Örneğin, 10000mAh Xiaomi Mi Power Bank PRO, aslında teknik özelliklerde “dönüşüm oranı” terimi altında belirtilen %93’e varan bir verimlilik derecesine sahip olduğu için piyasadaki en iyi incelenen güç bankalarından biridir.
Ardından gerçek kapasite hesaplaması aşağıdaki gibidir:
Gerçek kapasite = 3,7V x 10000mAh x 0,93 / 5V = 6882mAh
Bu sonuç, reklamı yapılan kapasitenin yalnızca %68,82’sinin cihazlara sağlanabileceğini göstermektedir.
Bununla birlikte, güç bankasının verimlilik faktörü 0,9 olsaydı, sonuçların 0,666 olacağını fark etmek ilginçtir; başka bir deyişle, üçte ikisi.
Bu nedenle, bir güç bankasının gerçek kapasitesini bilmek istiyor ancak verimlilik katsayısını bilmiyorsanız, o zaman teorik kapasitenin 2/3’ünün gerçek kapasitesi olduğunu tahmin edebilirsiniz . Ancak, gerçek kapasite üreticiden üreticiye farklılık gösterecektir.

Bir güç bankasının gerçek kapasitesi nasıl test edilir?
Güç bankasını sökmeden tam dahili kapasiteyi bilmek imkansızdır, ancak ne olursa olsun USB çıkışını ölçmek mümkündür.
Bu prosedürü gerçekleştirmek için, tam şarjlı bir güç bankasına bir USB kablosu bağlanırken diğeri dört renkli kabloyu yalıtacak şekilde kesilir. Daha sonra siyah ve kırmızı terminallere (1 ve 4) 5Ohm’luk bir direnç bağlanır. 5V standart USB çıkışı olduğu için 1Amp veya 1000mA’lık bir akım içinden geçecektir.
Powerbank kapasitesine göre belirlenen saat sayısı kadar voltmetre ile voltaj takibi yapılır. Güç bankasının pili, kapasitede belirtilenle aynı sayıda saat dayanıyorsa, bu gerçek kapasitedir. Gerçekte, güç kayıpları nedeniyle bu kapasite daha azdır.
Örneğin 12000mAh bir powerbank için saatte 1 Amper sabit akım yükü 12 saat çekilecektir. Bununla birlikte, voltaj, güç bankasının gerçek kapasitesini gösteren, kapasitenin yaklaşık üçte ikisi (8 saat) olan daha erken bir zamanda 3V ile 4V arasına düşmelidir.
Verimlilik derecesine gelince, gerçek kapasiteyi hesaplamak için aşağıdaki formül kullanılarak elde edilebilir:
formül
Verimlilik (ondalık olarak) = Gerçek kapasite x 5V / 3,7V x Reklamı yapılan kapasite
Pilin 8 saat boyunca 5V’ta güç sağlaması koşuluyla, verimlilik derecesi şu şekilde olacaktır:
Verimlilik (ondalık olarak) = 8000mAh x 5V / 3,7 V x 12000mAh = 0,90
Bir güç bankasının kapasitesini test etmeyle ilgili daha fazla yöntem için bu özel makaleye göz atın .

Sonuç
Genel olarak, kişisel ihtiyaçlara göre ayarlanan bir güç bankası seçmek için cihazın sahip olduğundan daha büyük bir kapasiteyi düşünmek önemlidir; ama bu tek gösterge değil. Aslında, kullanıcılar aldatmayı önlemek için verimlilik derecesinin ve güç dönüştürmenin farkında olmalıdır. Bununla birlikte, reklamı yapılan değerin yalnızca %66,6’sını dikkate alarak gerçek kapasiteyi herkes tahmin edebilir .