Termoslar kaç saat sıcak veya soğuk tutar?

Termos kullanıcılarının sorduğu klasik soru şudur:
“Kaç saat sıcak tutuyor?” ya da
“kaç saat soğuk tutuyor?”

Termoslar üretilirken iki katmanlı çelik kullanılmakta ve vakumla aradaki hava alınarak yalıtkanlığı artırılmaktadır. Kullanılan çeliğin kalınlığından, çelik cinsine, hatta iki çelik parça arasındaki boşluğun ölçüsü bile sıcaklık ve soğukluk zamanına etki etmektedir.

Ürün satıcılarının neredeyse hepsi yukarıda sorulan soruya klasik bir cevap verir ve “4-8 saat arası sıcak, 12 saate kadar soğuk tutar” derler. Bu cevap ortalama süreleri düşünerek verilen bir cevaptır.

Peki termosunuzun gerçek sıcaklık ve soğukluk tutma süresi nasıl anlaşılır? Bu sorunun cevabı da ancak kullanıldığı zaman net olarak anlaşılacak bir durumdur. Kullanılan çelik kalitesi 201 çelik kalitesi ise 1-2 saat, 304 çelik kalitesi ise 4-6 saat, 316 çelik kalitesinde ise bu süre daha da uzamaktadır.

Piyasada satılan termosların genel olarak çoğunda 304 çelik kullanılmaktadır. Çelik kaliteleri hakkında bilgiyi termosun iç gövdesinde görmek mümkündür.

304 Çelik
304 Çelik Kalitesi olduğunu gösteren kabartma (Termosun içinde bulunur)

Kötü niyetli satıcılar 304 çelik damgası vurup 201 çelik kalitesinde ürün de satabildikleri maalesef görülmektedir.

Termos alacağınız zaman size söylenen veya iddia edilen sürelere odaklanmak yerine bu ürün hakkında kullanıcılar tarafından yapılan yorumlara bakmak faydalı olacaktır. İthalat yapan firmalar kaliteli çelikten mamül ürünleri ithal ettikleri ve marka değerlerine zarar vermekten kaçınıp kaliteye odaklandıkları sürece, sizin alacağınız ürün de ihtiyacınızı görebilecektir.

Çok profesyonel kullanım için ürün arıyorsanız bu durumda dünyada profesyonel kampçıların kullandığı markalara bakabilirsiniz.

Sonuç olarak, günlük kullanımlarınız için piyasada satılan termos modellerinin çoğu ihtiyacınızı görecektir.